Môže chudnutie pomôcť pri liečbe erektilnej dysfunkcie?

Môže chudnutie pomôcť pri liečbe erektilnej dysfunkcie?

Podľa odhadov až pol milióna slovenských mužov trpí nejakou formou erektilnej dysfunkcie. Ak však máte problém s dosiahnutím či udržaním erekcie, žiadne štatistiky vám s tým nepomôžu. V nasledujúcom článku sa dozviete viac o najčastejšej príčine erektilnej dysfunkcie a možnosti ako sa dá liečiť.

Príznaky erektilnej dysfunkcie

Symptómy erektilnej dysfunkcie sa dajú jednoducho určiť na základe týchto skúseností:

 1. nedokážete dosiahnuť či udržať pevnú erekciu.
 2. pociťujete zníženú chuť na sex či stratu libida

Príznaky prvých problémov s erekciou môžu byť iba dočasné. Ak zaznamenáte prvé príznaky problémov s erekciou počas niekoľkých dní či pár týždňov stále sa môžu vrátiť do normálu. Avšak ak sa erektilná dysfunkcia vráti a ochorenie sa stane chronickým určite neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc prípadne využite tabletky na erekciu.

Príčiny erektilnej dysfunkcie

Erektilná dysfunkcia môže postihovať mužov v každom veku. Problém s erekciou sa však stáva typickým s rastúcim vekom u mužov.

Problémy s erekciou môže byť spôsobovaná duševnými a mentálnymi problémami či problémami s fyzickým zdravím alebo aj kombináciou týchto dvoch. Fyzické dôvody pre erektilnú dysfunkciu sú bežnejšie u starších mužov. V prípade mladších mužov sú typickou príčinou emocionálne a mentálne problémy.

Niekoľko fyzických problémov môže brániť prietoku krvi do penisu, takže určenie presnej príčiny môže trvať nejaký čas a vyžaduje si trpezlivosť.

Problémy s erekciou môžu byť spôsobené:

 • Zranením alebo fyzickou príčinou, ako je napr. poranenie miechy alebo zjazvené tkanivo v penise.
 • Niektorými liečbami rakoviny prostaty či zväčšenej prostaty.
 • Chorobami, ako napr. hormonálnou nerovnováhou, depresiou, cukrovkou či vysokým krvným tlakom.
 • Liekmi či medikamentmi, ako sú nelegálne lieky, medikamenty na krvný tlak, liekmi na srdce či antidepresívami
 • Psychickými príčinami, ako je úzkosť, stres, únavu či problémy vo vzťahu.
 • Otázkami životosprávy, ako je napr. nadmerné užívanie alkoholu, tabaku či nadváha.

Nadváha a erektilná dysfunkcia

Obezita zvyšuje riziko viacerých ochorení alebo stavov, vrátane erektilnej dysfunkcie. Muži s nadváhou alebo obezitou majú zvýšene riziko rozvoja:

 • srdcových ochorení
 • cukrovky
 • aterosklerózy
 • vysokého cholesterolu

Každý z týchto zdravotných problémov môže byť zároveň príčinou problémov s erekciou. Avšak v kombinácii s obezitou šance na erektilnú dysfunkciu sú výrazne vyššie. Problémom môžu byť aj sexuálne polohy. V tomto článku nájdete sexuálne polohy pre obéznych.

Chudnutie ako liek

Chudnutie môže byť jedným z najlepších spôsobov ako zlepšiť stav vašej erektilnej funkcie do normálu. Podľa štúdií sa ukázalo, že:

 • Viac než 30% mužov, ktorí sa zúčastnili štúdie zameranej na chudnutie, získalo späť chuť na sex a celkovo zlepšený stav erekcie.
 • Títo muži v priemere schudli 15 kg tuku za 2 ročné obdobie. Okrem priaznivých účinkov chudnutia muži vykazovali zníženú oxidačnú a zápalovú aktivitu.
 • Výsledky porovnania ukázali, že iba 5 % mužov v kontrolnej skupine sa vrátilo k normálnemu fungovaniu čo sa erekcie týka.

Dôležitým faktom je, že výskumníci sa pri chudnutí nespoliehali na žiadne farmaceutické alebo chirurgické možnosti. Namiesto toho muži v skupine denne prijímali menej kalórií a zvyšovali svoju týždennú fyzickú aktivitu. Prístup „zjedz menej – hýb sa viac“ môže byť veľmi prospešný pre mužov, ktorí hľadajú odpovede na zlepšenie erekcie a iné fyzické problémy.

V ďalšej štúdii boli starší muži, ktorí trpeli nadváhou či obezitou a mali cukrovku. Po intenzívnej zmene životného štýlu boli schopní udržať svoju erektilnú funkciu dlhší čas. Do tohto zásahu sa rátali opatrenia na zníženie telesnej hmotnosti a zvýšená fyzická aktivita. Po jednom roku tohto programu si udržalo erektilnú funkciu väčšie percento mužov, ktorí podstúpili zmenu životného štýlu než tí, ktorí zmenu nepodstúpili.

Ako bonus, muži, ktorí schudnú, môžu pociťovať zvýšené sebavedomie a zlepšené mentálne zdravie. Celkovo sa jedná o skvelé veci, ak sa chystáte zlepšiť stav erektilnej dysfunkcie.