Testosterón je hormón, ktorý sa tvorí u mužov aj žien.
Niektoré štúdie spájajú nízke hladiny testosterónu s bolesťami hlavy.
Je potrebné vykonať viac výskumu pre odhalenie potencionálnych prínosov testosterónovej terapie na liečbu bolestí hlavy.
Každý, kto trpí migrénou alebo klastrovými bolesťami hlavy vie, aké bolestivé a oslabujúce dokážu byť. Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, čo je za touto oslepujúcou bolesťou a ďalšími príznakmi? Jedným z vinníkov môžu byť vaše hormóny.
U žien je prepojenie hormónov a bolestí hlavy jasne preukázané. Ženské hormóny estrogén a progesterón v čase menštruácie kolíšu. Toto kolísanie môže spôsobiť migrénu.
Na druhej strane zvýšenie hladiny ženských hormónov počas tehotenstva môže nakrátko migrény zmierniť. Rovnako sa u mnohých žien prestane objavovať migréna akonáhle prechádzajú menopauzou.
U mužov je spojenie hormónov s migrénou nie tak jasné. Ale niektoré dôkazy naznačujú, že nízky testosterón môže u mužov spôsobovať migrény. Je však potrebné vykonať viac výskumu na zistenie, či testosterónová terapia môže zmierniť bolesti hlavy.
Čo je testosterón?
Hormóny sú chemikálie, ktoré usmerňujú mnoho funkcií vo vašom tele. Napríklad rôzne hormóny určujú, ako sa budú diať nasledovné veci s vaším telom:
- rast
- rozdelenie potravín pre energiu
- sexuálnu zrelosť
Testosterón je hormón, ktorý poháňa vývoj mužského reprodukčného systému. Je zodpovedný za mnoho zmien, ktorými chlapci prejdú počas puberty. Testosterón vytvára typické mužské charakteristiky, ako je prehĺbenie hlasu, brada na tvári a veľké svaly. Je rovnako kľúčový pri tvorbe spermií a udržanie si libida v dospelosti.
Aj u žien sa tvorí malé množstvo testosterónu. U nich hrá kľúčovú rolu pri udržaní si chuti na sex. Je rovnako dôležitý pri tvorbe dobrého svalstva a sile kostí.
Hladiny testosterónu typicky klesajú u mužov aj žien zároveň s pribúdajúcim vekom. I určité zdravotné stavy môžu spôsobiť nízky testosterón alebo hladiny iných hormónov.
Ako je testosterón prepojený s bolesťami hlavy?
Štúdie naznačujú, že u mužov môže existovať spojitosť medzi nízkym testosterónom a bolesťami hlavy. Existujú aj niektoré dôkazy, ktoré podporujú používanie testosterónovej substitučnej liečby na liečbu bolesti hlavy.
Mnohé z predchádzajúcich štúdií zistili u mužov potenciálne spojenie medzi klastrovými bolesťami hlavy a nízkym testosterónom.
Nedávna štúdia uverejnená v časopise Maturitas sa zaoberala účinkom testosterónu na migrénové bolesti hlavy u malej skupiny žien pred a po menopauze. Vedci zistili, že implantácia malých testosterónových peliet pod kožu pomohla zmierniť migrénu u obidvoch skupín žien.
Je však potrebné vykonať viac výskumu na otestovanie týchto zistení, aby sa odhalilo, či testosterónová terapia je bezpečnou a účinnou liečbou pri niektorých typoch bolestí hlavy. Je tiež možné, že testosterón môže pomôcť predchádzať alebo zmierňovať bolesti hlavy vďaka:
- zastaveniu kortikálnej depresie (CSD), narušenie elektrickej aktivity v mozgu, ktorá môže spôsobiť migrény
- zvýšeniu hladín serotonínu, neurotransmitera, ktorý prenáša správy z jednej časti vášho mozgu do druhej
- rozširovaniu krvných ciev v mozgu, ktoré môžu pomôcť zlepšiť tok krvi
- zníženiu opuchu v mozgu
Aké sú riziká testostosterónovej terapie?
Testosterónová terapia je stále nedokázaný spôsob liečby bolesti hlavy. Pre tento účel sa teda v všeobecnosti neodporúča. Môže totiž spôsobiť mnoho vedľajších účinkov tak u mužov, ako aj u žien.
Medzi možné vedľajšie účinky testosterónovej terapie u mužov patria:
- krvné zrazeniny v žilách
- zväčšenie prsníkov
- zväčšenie prostaty
- zmršťovanie semenníkov
- znížená produkcia spermií
- mastná pleť a akné
- spánková apnoe
Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) varuje, že testosterónová terapia môže zvýšiť riziko srdcového infarktu, mŕtvice i smrti.
Medzi možné vedľajšie účinky testosterónovej terapie u žien patria:
- prehĺbenie hlasu
- rast vlasov na tvári a tele
- vypadávanie vlasov podobne ako u mužov
- mastná pleť a akné
Zdroj: https://www.erekciablog.sk/
Navštívte lekára
Skôr ako zvážite experimentálnu liečbu bolesti hlavy, ako je testosterónová terapia, navštívte svojho lekára. Pomôže vám pochopiť potencionálne prínosy i riziká rôznych liečebných procedúr. Je pravdepodobné, že vám tiež predpíše iné liečebné postupy na zmiernenie vašich príznakov.
Váš lekár vám môže predpísať napríklad::
- nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je aspirín alebo ibuprofén
- triptány, trieda liekov používaných na liečbu migrény a bolesti hlavy
- tricyklické antidepresíva, ktoré sa niekedy používajú na liečbu migrény
- lieky na vysoký krvný tlak, ako sú betablokátory alebo blokátory kalciových kanálov
- meditácie, masáže alebo iné doplnkové terapie
Je možné, že budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych liečebných procedúr, než nájdete ten, ktorý bude pre vás fungovať.